RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN (RPH)
RANCANGAN PELAJARAN
HARIAN
BAHASA MELAYU
TAHUN 6
Tarikh : 2
November 2012
Hari : Jumaat
Masa : 9.10 – 9.40
pagi (30 minit)
Tahun : 6
Mercury
Bilangan
Murid : 30
orang
Mata
Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tema : Sejarah
Tajuk : Mengetahui
dan Menghargai Bahan
Sejarah
HASIL PEMBELAJARAN
Fokus Utama : 6.4
Membaca pantas secara
luncur untuk mendapatkan
maklumat
yang menyeluruh.
Aras 1
ii) membaca perenggan
pertama dan perenggan
akhir dalam suatu
teks bagi mendapatkan
maklumat.
Fokus
Sampingan : 1.5
Memberikan penjelasan tentang
sesuatu perkara yang
tersurat dan
tersirat dengan menggunakan
kata, ungkapan dan ayat
yang
sesuai.
Aras
3
i)
menyatakan pengajaran
yang terdapat dalam
bahan secara analitis
Objektif : Pada
akhir pelajaran murid
dapat :
1. Membaca petikan
dengan sebutan dan
intonasi yang betul
2. Membaca perenggan
pertama dan perenggan
akhir dalam suatu
teks bagi
mendapatkan maklumat
3. Menyatakan pengajaran
yang terdapat dalam
teks secara analitis
4. Menghubungkaitkan sebab
dan akibat dengan
memberikan alasan yang
rasional
Pengetahuan
Sedia Ada Murid
: Murid-murid pernah
mendengar atau membaca
cerita tentang
sejarah dan pernah
melihat bahan-bahan sejarah
Sistem
Bahasa : Kosa
kata
-
artifak
-
memulihara
-
diwartakan
-
terpelihara
Tatabahasa - Kata
Penegas
Pengisian
Kurikulum : Ilmu
- Kajian Tempatan
Nilai Murni
- Rasional
Patriotisme
Kemahiran
Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir -
Mengenalpasti idea utama
Kecerdasan Pelbagai
Pembelajaran Kontekstual
Kemahiran Belajar Cara
Belajar
Bahan
Bantu Mengajar :
Buku Teks Bahasa
Melayu, Kad Imbasan,
Lembaran Kerja Murid
Pendekatan : Kesepaduan
Kaedah : Kumpulan
Teknik : Soal
Jawab
Langkah
|
Isi
Pelajaran
|
Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
|
Catatan
|
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Murid
|
|||
Set
Induksi
(3
minit)
|
Mengetahui bahan-bahan
berkaitan sejarah
|
1.
Guru meminta melihat benda maujud yang terdapat di
atas meja
2.
Guru mempamerkan beberapa
keping kad imbasan
di atas papan
putih
3.
Guru
bertanyakan kepada murid-murid
apa yang mereka
faham tentang kad
imbasan yang dipamerkan
itu
4.
Guru
memilih murid secara
rawak untuk menjawab
soalan
|
1.
Murid menjawab pertanyaan guru
2.
Murid-murid dikehendaki melihat
dan memerhati kad
imbasan tersebut
3.
Murid
cuba menjawab pertanyaan
4.
Murid
yang terpilih menjawab
pertanyaan guru
|
BBM
Benda Maujud
Labu Sayung
Kad
Imbasan
KBT
Kontekstual
Kemahiran Berfikir
Mengenalpasti idea
utama
|
Langkah 1
(6
minit)
|
Penerangan tentang
bahan-bahan sejarah
|
a)
Nama tokoh
b)
Bangunan
c)
Tarih
atau tahun
|
|
KBT
Kemahiran Berfikir
|
Lngkah
2
(6
minit)
|
Membaca petikan
dari buku teks
m/s 131
“Langkah Memulihara
Tinggalan Sejarah”
|
1.
Guru
meminta murid membaca
petikan “Langkah Memulihara
Tinggalan Sejarah”
2.
Guru
memilih beberapa orang
murid untuk membaca
petikan tersebut secara
bergilir-gilir
|
1.
Murid
membaca petikan tersebut
dengan senyap
2.
Murid-murid
yang terpilih dikehendaki
bergilir-gilir membaca petikan
dengan intonasi dan
sebutan yang jelas
dan betul
|
BBM
Buku
Teks BM
KBT
Verbal-linguistik
|
Langkah 3
(6
minit)
|
Mengumpul data
atau maklumat
|
1.
Guru
meminta murid mencari
perkataan-perkataan baharu yang
terdapat dalam petikan
yang dibaca
2.
Guru
bersoaljawab dengan murid
maksud perkataan yang
diperolehi
|
1.
Murid
menyenaraikan
perkataan-perkataan baharu yang
terdapat dalam petikan
Contoh
:
a)
artifak
b)
memulihara
c)
diwartakan
d)
terpelihara
e)
dimanfaatkan
2.
Murid
menjelaskan maksud perkataan
mengikut pemahaman mereka
|
BBM
Buku
Teks
BM
KBT
Interpersonal
|
Langkah 4
(6
minit)
|
Aktiviti Penilaian
|
Contoh Soalan
:
a)
Membina
ayat menggunakan perkataan
yang diberi
|
|
BBM
Lembaran Kerja
Murid
|
Penutup
(3
minit)
|
Merumus pengajaran
dan nilai murni
|
|
|
NILAI
MURNI
Rasional
Patriotisme
|
salam puan,RPH pun ni dapat digunakan oleh guru-guru baru sebagai contoh.Tahniah.
ReplyDeleteterima kasih...semoga dapat dimanfaatkan bersama, InsyaAllah
DeleteBagus.
ReplyDeletethanks....tan wei leang
ReplyDeleteSangat berguna untuk panduan guru-guru...
ReplyDeletetqvm wong ming wah....
ReplyDeleteRPH yang baik dan menarik.blog yang cantik dan kemas..tahniah
ReplyDeleteterima kasih cikgu....adrian sintek, masih banyak yang perlu diperbaiki lagi...
ReplyDeletethanks for sharing
ReplyDeleteyou're most welcome....cikgu cheok beegok
ReplyDelete